Hepatitis B

Hepatitis B je razširjen po vsem svetu. Bolezen je najbolj razširjena v Srednji in Južni Ameriki, jugovzhodni Aziji ter v nekaterih državah vzhodne Evrope.

hepatitis_b

Virus se nahaja skoraj v vseh telesnih tekočinah, za prenos okužbe pa so najpomembnejši kri, slina in semenska tekočina okužene osebe. Okužba se najpogosteje prenaša s stikom z okuženo krvjo, s spolnimi odnosi in z matere na otroka med nosečnostjo ali pri porodu. Okužba je možna tudi pri tetoviranju, prebadanju ušes in akupunkturi. Visoko tveganje za okužbo je med intravenskimi uživalci drog, ki uporabljajo skupen pribor in njuhalcih drog.

HBV preživi v serumu več mesecev pri 4oC, v kužnini do šest mesecev pri temperaturi od 30 do 32oC in več let pri minus 20oC. V 10-tih minutah ga uniči vrela voda, suha vročina pri 160oC v dveh urah, 1% natrijev hipoklorit v 30-tih minutah in 40% formaldehid v 12-tih urah.

Po nekaterih ocenah je na svetu več kot 350 milijonov ljudi kronično okuženih z virusom hepatitisa B, kar tretjina ljudi na svetu pa ima v krvi znake pretekle ali sveže okužbe z virusom hepatitisa B. Vsako leto se pojavi približno štiri milijone novih akutnih primerov, približno milijon ljudi pa umre za kroničnimi posledicami raka jeter in jetrne ciroze.

Skoraj vsak stoti Slovenec je nosilec virusa hepatitisa B, vendar ne zaznava nobenih težav. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji živi približno dvajset tisoč kroničnih nosilcev virusa, med katerimi je veliko kroničnih jetrnih bolnikov. Kako se bo jetrno vnetje odražalo in kakšne posledice bo pustilo, je odvisno od lastnosti virusa, obrambnih sposobnosti organizma in nekaterih zunanjih dejavnikov. Verjetnost za raka na jetrih pri kronično okuženih z virusom hepatitisa B je desetkrat večja, kot je tveganje za nastanek pljučnega raka pri kadilcih.

Akutna okužba pri 90 odstotkih odraslih v glavnem mine brez posledic. Pri 10 odstotkih okuženih odraslih, 25 odstotkih okuženih otrok in 80 odstotkih okuženih novorojenčkov pa bolezen preide v kronično obliko, ko virusna okužba traja vsaj 6 mesecev in se kaže z nenormalnimi izvidi laboratorijskih preiskav krvi za oceno delovanja jeter ter s spremembami jetrnega tkiva. Kronični bolniki lahko v nekaj letih zbolijo za jetrno cirozo oziroma jetrnim rakom. Jetrna odpoved zaradi kronične okužbe z virusom hepatitisa B nastopi pri več kot pol milijona ljudi na leto in je razlog za 5 do 10 odstotkov presaditev jeter.


Tveganje za prenos HBV s nezaščitenimi spolnimi odnosi

Spolni odnos z osebo z :
• akutnim HBV: tveganje za prenos je 20-40%;
• če je spolni partner kronični nosilec in gre za stalno zvezo je tveganje za prenos več kot 70%;
• 30-40% okužb pa ostaja etiološko nepojasnjenih.

Cepljenje proti hepatitisu B je obvezno za ljudi s povečanim tveganjem za okužbo, od leta 1998 pa so v Sloveniji vsi otroci pred vstopom v osnovno šolo cepljeni proti hepatitisu B. Več na http://www.drustvo-bpnb.si/index.php/cepiva-in-cepljenje/161-cepljenje-proti-hepatitisu-b.

Cepljenje proti hepatitisu B je priporočljivo za vse, ki potujejo v države, kjer je bolezen pogosta, prav tako je cepljenje priporočljivo za tiste, ki so zaradi svojih navad bolj izpostavljeni okužbi. Pri cepljenju s cepivom proti hepatitisu A in hepatitisu B (rekombinantno dvovalentno cepivi), pa je oseba zaščitena proti obema hepatitisoma. Več na http://www.drustvo-bpnb.si/index.php/cepiva-in-cepljenje/159-cepljenje-proti-hepatitisu-a-in-b.

Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Zakonodaja od nas zahteva, da vas vprašamo za dovoljenje. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?

EU Cookie Directive Module Information